Aktualności

Coolture to make you rock!

W dniach od 14 do 21 września 2015 r. odbyła się wymiana międzynarodowa młodzieży z Rumunii i Polski. Partnerem ze strony rumuńskiej był Cercul Excelentei, a sama wymiana odbywała się w ośrodku wypoczynkowym w Twardym Dole. Jej tytuł to "Coolture to make you rock!". Poruszaliśmy w niej kwestie różnorodności kulturowej Europy na przykładzie Rumunii i Polski, praktyczne aspekty takich dziedzin kultury jak: teatr, taniec, język, kulinaria itp., europejskie tradycje kulturalne i rola stereotypów w życiu Europy.

Wymiana rozpoczęła się od zajęć o charakterze integracyjnym, po których odbyły się zajęcia na temat tradycji kulinarnych Polski i Rumunii.

W dniu 16 września odbyła się gra miejska w Starogardzie Gdańskim, której celem było poznanie miasta, jego tradycji, historii i kultury. Po południu miały miejsce warsztaty kulinarne, w trakcie których uczestnicy przygotowywali potrawy charakterystyczne dla kultury kulinarnej Polski i Rumunii. Dopełnieniem dnia był polski wieczór narodowy, w trakcie których można było spróbować polskich wyrobów kulinarnych i słodyczy i nauczyć się naszych tańców.

Cały następny dzień był poświęcony warsztatom teatralnym, w trakcie których uczestnicy przygotowywali inscenizacje teatralne. Interesujące dla uczestników było odkrywanie możliwości własnej ekspresji poprzez teatr. Wieczorem odbył się rumuński wieczór narodowy.

W piątek uczestnicy wymiany wzięli udział w warsztatach tanecznych, których zwieńczeniem była nauka tańców polskich i rumuńskich. Dopełnieniem dnia była dyskoteka.

Następny dzień wymiany w całości był poświęcony zajęciom językowym, najpierw grom i zabawom językowym, a następnie warsztatom języka polskiego i rumuńskiego, w trakcie których uczestnicy mogli nauczyć się prostych sformułowań w językach uczestników wymiany.

Zwieńczeniem wymiany były warsztaty na temat tradycji kulturalnych Europy, które odbyły się na terenie grodziska w Owidzu i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz warsztaty na temat roli tradycji i stereotypów w życiu narodów europejskich.

Projekt wymiany międzynarodowej "Coolture to make you rock!" został dofinansowany ze srodków programu "Erasmus +".

Zobacz galerię

Przejdź na nasz funpage
Kanał OPP Starogard Gdański
MRPS
Pobierz Informacje w formacie RSS
MRPS na Twitterze